2024. október 12., szombat

Szeged Reök-palota

 Reök-palota

Szeged

2024. október 12.

2024 októberében jártam Szegeden, ekkor néztem meg a Reök-palotát. 

A gyönyörű, szecessziós épület 1907-ben épült a magyar Gaudi-nak is nevezett Magyar Ede tervei alapján. Magyar mindössze 29 évesen alkotta meg az épületet, amely a magyar szecesszió egységes, tiszta stílusú megtestesülése, európai viszonylatban is a legszebbek egyike. 
A palota megrendelője Reök Iván, a Folyammérnöki hivatal vezetője, gazdag földbirtokos, országgyűlési képviselő.
Az épületen többnyire helyi művészek és mesteremberek dolgoztak, a kétemeletes saroképület minden részletén a szecesszió jellemző formakincsei fedezhetők fel: a stilizált virágmotívumok, az éles vonalak elkerülése, a falsíkok hullámos kialakítása. A vízinövények szimbólumai és a főbejárat fölötti két lófej az építtető foglalkozására és a lótenyésztésre utalnak, míg a sarokrész tetején a nagy szárnyú madár a Feketesas utcára utal. 
A palota alaprajzát a megbízó családjának igényei alapján alakították ki: a fiúgyerekeknek egy-egy garzonlakás, a lányok számára két-két többszobás lakást terveztek. A földszinti sarokrészen vendéglő nyílt, a többi helyiséget iparosok, kereskedők bérelték. A bejárattól balra Magyar Ede rendezte be a tervezőirodáját. A többi lakást földbirtokosok, katonatisztek, egyetemisták lakták. A második világháború után az óriási lakásokat feldarabolták, a 60-as években a homlokzatot leegyszerűsítették, a kovácsoltvas vasvirágokat letörték, eltávolították, a lépcsőház első emeleti lámpaoszlopát lefűrészelték. Az épület a 2000-es évek elejére rossz állapotba került, üresen állt. A teljes felújítás 2007 nyarán készült el, a 100 éves jubileumi ünnepségen adták át a megújult épületet, amiben helyet kapott a Regionális Összművészeti Központ (REÖK), tárlatokat, irodalmi és zenei programokat tartanak benne.

Miután kívülről körbefényképeztem az épületet, bementem a földszinten működő kávézóba. Itt is látszott néhány szecessziós elem, elegáns volt a berendezés, bár kicsit furcsa volt, hogy a szépen ívelt, hullámos vonalú ablakkeretek mögött üres kartondobozok és egyéb, oda nem illő tárgyak látszottak.
Ezután a tér felőli bejáraton bementem a gyönyörűen felújított előtérbe, egy nagyon kedves recepciós hölgy elmondta, hogy egy 350 forintos sétálójeggyel megnézhetem a lépcsőházat és a (később kialakított) átriumot, vagyis a fedett udvart. A lépcsőház valóban gyönyörű volt, közelről is megcsodáltam korlátot díszítő színes virágokat, kanyargó indákat és a lámpaoszlopokat. Felmentem a második emeletre, az ajtókat és az ablakokat is szépen rendbehozták, így egységes képet mutat a belső tér.


Saroképület napfényben

A tér felőli homlokzat

A homlokzat virágdíszei

Magyar Ede emléktáblája

Virágok


A Kölcsey utcai homlokzat

A cukrászda bejárata

A cukrászda belső tere

Díszes csillár

Sarokdísz a cukrászdában

Falfestés


A háttérben a jogi kar épülete

A tér felőli homlokzat

A REÖK bejárata

Az aktuális kiállítás plakátja

Emléktábla

Finom vonalú díszítés a falon

Egyszerű vonalú lámpa

Lépcsőház


Díszes lámpaoszlop

Korlát



Az első emelet




Díszes rács az ajtón

Ablak a belső udvarra


Ajtó a második emeleten








Csillár az előcsarnokban

Előcsarnok plakátokkal

Miután kijöttem az épületből, körbejártam a Magyar Ede teret, közvetlenül a palota előtt egy díszkút áll, melynek díszítése teljesen összhangban van az épülettel. A háromszög alakú teret északról az egyetem jogi karának épülete zárja le, előtte pedig a Szegedi 3. Huszárezred emlékműve áll. Az eredeti, alumíniumból készült lovasszobrot 1943-ban avatták fel, majd miután tönkrement, 1994-ben bronzból újraöntötték. Mivel a szobor háttal áll a jogi kar épületének, a helyiek "lófarának" hívják a helyet.

A Szegedi 3. Huszárezred emlékműve

Díszkút

A palota előtt a cukrászda vendégei

Az épület a Tisza Lajos körút felől



2024. október 6., vasárnap

Gyula kastély

 Almásy-kastély

Gyula

2024. szeptember 21.
































































































































































































































































































































Kicsit eldugva, de végül megtaláltam a Munkácsy-kiállítást is. (Részletek és több kép itt.)









































































Kereki

Fehérkő vára Kereki 2024. október 30. 2024 októberében Zamárdiban töltöttük az őszi szünetet, ekkor jártunk a Kereki község határában álló F...